Forum www.curahee.fora.pl Strona Główna www.curahee.fora.pl
Komputer
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kopia bezpieczeństwa rejestru systemowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.curahee.fora.pl Strona Główna -> Porady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Winters
Administrator



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:17, 13 Lut 2008    Temat postu: Kopia bezpieczeństwa rejestru systemowego

Na wstępie kilka informacji na temat rejestru systemowego.

Pierwsze oznaki konfiguracji przypominającej dobrze nam znany rejestr były obecne w systemie Windows 3.1, gdzie umiejscowione zostały trzy typów plików:

Cytat:
- systemowe pliki inicjalizacyjne, na które składały się pliki: win.ini (zawierający konfigurację obecnego w systemie oprogramowania oraz późniejsze wpisy, tworzone przez aplikacje instalowane później), system.ini (zawierający kompendium wpisów, dotyczących sprzętu w komputerze użytkownika oraz bazę sterowników do załadowania), protocol.ini (ustawienia dotyczące zarządzaniem sieci w systemie) oraz pliki progman.ini, winfile.ini i control.ini (odpowiadające za przechowywanie ustawień inicjalizacyjnych i ustawień poszczególnych komponentów systemu Windows)
- prywatne pliki inicjalizacyjne, czyli ogólnie wszystkie pliki *.ini, które tworzone były przez oprogramowanie instalowane przez użytkownika systemu
- reg.dat, który był niejako pradziadem późniejszego, zintegrowanego już, rejestru systemowego Windows. Plik ten był bazą danych, opartą na jednym "kluczu" o nazwie HKEY_CLASSES_ROOT i reszcie elementów zagnieżdżonych.



Taki interfejs ówczesnego systemu konfiguracji pozwalał na dokonywanie prostych zmian poprzez modyfikację pliku reg.dat. Jednak poważną wadą takiego stanu rzeczy było właśnie to, że był oparty na plikach *.ini. Niosło to ze sobą oczywiste wady, na przykład:

Cytat:
- rosnąca w nieskończoność liczba tych plików, ponieważ każda aplikacja z osobna tworzyła sobie oddzielny plik z zapisem swojej konfiguracji
- liczba plików i forma ich edycji sprawiały trudności w sprawnej lokalizacji i edycji zamierzonego elementu
- pliki *.ini nie były chronione, ich zapis był dowolny, toteż były obecne praktycznie wszędzie i mogły zostać przypadkowo skasowane
- owe pliki nie obsługiwały standardu wielu konfiguracji sprzętowych, toteż brak było technologii P&P.




Dlatego właśnie zastanawiano się nad eliminacją napotkanych problemów i jednocześnie nad zwiększeniem możliwości konfiguracyjnych systemu. Dlatego narodził się rejestr systemowy. Po kliknięciu na poprzednie dwa słowa poczytamy o budowie i o roli rejestru w systemie. I przekonamy się, że jest to istotny i kluczowy element naszego systemu operacyjnego. Bowiem warto wiedzieć, że każde zmiany chociażby w sławnym Panelu sterowania to nic innego, jak modyfikacja rejestru systemowego za pomocą specjalnie do tego celu napisanych apletów okienkowych. Zatem warto wiedzieć, w jaki sposób uniknąć kłopotów, gdy przyjdzie nam zabrać się za jego modyfikację i jakie obowiązują zasady.

Jako iż jest wiele sposobów na sporządzenie kopii zapasowej, ja zdecydowałem się omówić kreowanie takowej za pomocą ogólnodostępnego narzędzia, mianowicie edytora rejestru - regedit.exe. Z racji tego, iż narzędzia zawarte w systemach Win95/98/ME oraz Win2k/XP są zbliżone funkcjonalnością, porada znajdzie mocowanie w obu przypadkach.



Zasady edycji rejestru systemowego

Cytat:
1. Podstawowa zasada I: Rejestr systemowy edytujemy tylko w ostateczności
2. Podstawowa zasada II: Gdy rejestr systemu zostanie uszkodzony a nie będzie dostępna jego żadna działająca kopia, możliwe iż będzie konieczna reinstalacja systemu
3. Należy pamiętać, że każda instalowana przez nas aplikacja zawiera w sobie moduł edytujący rejestr. Także jeśli jest możliwa zmiana za pomocą programu czy apletu - należy wykonać modyfikację właśnie za pomocą takiej formy. Dopiero gdy owe elementy zawiodą - należy edytować rejestr manualnie. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
4. Decydując się na modyfikację rejestru (i tu już obojętnie, czy za pomocą aplikacji czy manualną) - należy wykonać jego kopię bezpieczeństwa - całości, gdy są to zmiany większe, poszczególnych gałęzi - gdy zmiany dotyczą tylko wybranego odcinka.
5. Gdy mamy do wykonania kilka modyfikacji rejestru, zaleca się, aby wprowadzać je stopniowo i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa (więcej później).
6. Narzędzie regedit.exe nie wyświetla żadnych ostrzeżeń i nie weryfikuje wprowadzonych przez niego zmian. Nie posiada również polecenia cofnij.





Budowa narzędzia regedit.exe


Uruchamiamy narzędzie regedit.exe:
Cytat:

Start -> Uruchom -> wpisujemy regedit.exe





Polecenia menu (omówię dwa najważniejsze):


Cytat:
Plik
- Importuj (za pomocą którego można importować wcześniej zapisane na dysku pliki kopii rejestru)
- Eksportuj (za pomocą którego zapisuje się na dysku kopię bezpieczeństwa całego rejestru systemowego lub jego części)
- Załaduj gałąź Rejestru / Zwolnij gałąź Rejestru (służy do ładowania bądź wyładowania pliku zapisanego w formacie gałęzi rejestru, aktywne jedynie dla kluczy HKEY_USERS i HKEY_LOCAL_MACHINE)
- Podłącz rejestr sieciowy / Odłącz rejestr sieciowy (służy do podłączania/odłączania się do rejestru systemowego i jego modyfikacji na komputerze, do którego mamy zdalny dostęp, tylko dla serwerów pracujących pod WinNT/2k lub Novell)
- Drukuj (drukuje zawartość całego rejestru)
- Zakończ (kończy pracę programu)



Cytat:
Edycja
gdy zaznaczona jest gałąź:
- Nowy (gdzie można wprowadzić nowe wartości do rejestru, mamy do wyboru: wartość ciągu, wartość binarną, wartość DWORD, wartość wielociągu, wartość ciągu rozwijalnego)
- Uprawnienia (pozwala na przypisanie odpowiednich uprawnień dostępowych do rejestru i jego funkcji odpowiednim użytkownikom)
- Usuń (usuwa wybrany element z rejestru)
- Zmień nazwę / Kopiuj nazwę klucza
- Znajdź / Znajdź następny (pozwala na wyszukiwanie zadanych wartości w rejestrze)
gdy zaznaczona jest wartość (po prawej stronie) oraz gdy rozwiniemy menu za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy:
- Modyfikuj (pozwala na edytowanie zawartości wpisów rejestru)
- Modyfikuj dane binarne (pozwala na modyfikację dowolnych danych, które wyrzuci edytor danych binarnych)



Są jeszcze Widok, Ulubione, Pomoc, których znaczenia nie trzeba chyba przedstawiać.




Tworzenie kopii bezpieczeństwa rejestru systemowego


Aby sporządzić kopię zapasową rejestru bądź jego gałęzi, należy posłużyć się poleceniem

Cytat:
Plik -> Eksportuj



lub prawoklikiem na kluczu/gałęzi/wartości rejestru, który chcemy wyeksportować i naciśnięcie Eksportuj. I teraz:

Cytat:
1. Pokaże nam się okno eksportu, gdzie w polu Nazwa pliku wpisujemy swoją nazwę. 2. Gdy rozwiniemy listę Zapisz jako typ, ukaże nam się kilka pozycji. Oto one:
- pliki rejestru (*.reg)
- pliki gałęzi rejestru (*.*)
- pliki tekstowe (*.txt)
- pliki rejestru Win9x/NT 4 (*.reg)
- wszystkie pliki
My wybieramy oczywiście plik rejestru
3. Przechodzimy do pola Zakres eksportu. I tutaj zaznaczamy, co chcemy wyeksportować. Mamy do wyboru:
- wszystko (wówczas wyeksportowany zostanie cały rejestr)
- wybrana gałąź (wówczas wyeksportowanie zostanie gałąź lub klucz, który zaznaczyliśmy wcześniej poprzez kliknięcie nań kursorem)
4. Klikamy Zapisz i operacja zakończona.





Przywracanie kopii bezpieczeństwa rejestru systemowego

Najprostszym sposobem jest po prostu dwa razy kliknąć na wcześniej wyeksportowanym pliku i potwierdzić zapytanie, czy Chcemy dołączyć informację do rejestru.
Drugim sposobem jest posłużenie się poleceniem

Cytat:
Plik -> Importuj



I tu wskazać pożądany plik.


Epilog

Jak widać z powyższego opisu, czynności są proste, lecz ich skutki czasami bywają brzemienne. Więc należy pamiętać o zasadzie przekory. To znaczy: wykonać kopię modyfikowanego klucza rejestru, wprowadzić zmiany, zatwierdzić, zrestartować system, zaobserwować zmiany i jeśli nic niepokojącego się nie stanie, kontynuować. Lepiej spędzić przy tym więcej czasu i być ubezpieczonym niż później kilka godzin spędzić przy ponownej instalacji systemu. Takie rozwiązanie ma również inną zaletę: gdy któraś modyfikacja sprawi, że system będzie działał wadliwie, bardzo łatwo namierzymy, które to nasze działanie to sprawiło i równie sprawnie zażegnamy problem.



squeet


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Winters dnia Śro 13:18, 13 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.curahee.fora.pl Strona Główna -> Porady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin